Pravilno prehranjevanje je zelo pomemben dejavnik za ohranjanje zdravja. Pogosto pa se lahko zgodi, da nekateri ljudje razvijejo različne motnje. Te so posledica družbe v kateri živimo, genetskih nagnjenj k različnim boleznim in osebnosti posameznika. Zelo poznana bolezen je bulimija, ki je lahko življenjsko nevarna v mnogih primerih. Prizadene lahko kogarkoli – najbolj pa so ji izpostavljeni mlajši ljudje. Zato je ključno, da v primeru težav čimprej poiščemo pomoč, saj je bolezen ozdravljiva. Če prepoznamo simptome in možne vzroke prehranskih motenj, lahko sebi ali bližnji osebi pomagamo.
Kakšni so simptomi bulimije
Pomembno je razumeti, da so motnje prehranjevanje večinoma psihološkega izvora. Trpeči ljudje za bulimijo izkušajo več simptomov, ki so posledica nesprejemenja fizične podobe sebe, popačene percepcije realnosti in podobno.
Zelo pogosto je, da se simptomi bulimije pokažejo tako, da se posameznik prenaje določenega živila. Med tem ima zelo malo nadzora nad tem kar počne. To pa posledično vodi v občutek krivde in iskanje načina, da se znebi zaužite hrane. Nekateri ljudje poizkušajo z bruhanjem, drugi z diuretiki in mnogimi drugimi tehnikami. S tem pa se spravljajo v veliko nevarnost, saj ima prisilno bruhanje in jemanje odvajal ter diuretikov lahko negativne posledice.
Strah pred pridobitvijo kilogramov
Prevelika teža je velika težava v današnjem svetu. Vsak izmed nas se do določene stopnje boji, da bo pridobil odvečne kilograme. Pri bulimičnih osebah pa je ta strah zelo močan, kar jih vodi do iskanja različnih rešitev. Ob zaužitju hrane se lahko trpeča oseba za bulimijo izogiba hrani za dolgo časa.
Dolgotrajni post je eden izmed simptomov bulimije, kot je tudi izredno prekomerno obremenjevanje telesa z različnim športnimi dejavnostmi. Tako se oseba z bulimijo želi izogniti pridobiti teže ali porabiti vse pridobljene kalorije na nezdrav in nezanesljiv način, ki ima lahko resne zdravstvene posledice.
Prenajedanje brez nadzora
Uživanje veliko količine hrane je lahko zelo nezdravo. To še posebej velja v primeru, da to počnemo pogosto. Ljudje z bulimijo nimajo nadzora pri hranjenju, zato se pogosto prenajedo, kar ni nikoli dobro. S tem pa tudi pridobijo občutek krivde, kar vodi do željo po tem, da se znebijo zaužite hrane na več načinov.
Upoštevati pa je tudi potrebno, da je prenajedanje in posledično hitra izguba hrane izredno stresno za telo. Zato se lahko pričnejo prikazovati simptomi podhranjenosti ali drugih težav z zdravjem.