Zdravje in hrana

Osnovne značilnosti prehrane za športnike

Športna prehrana vključuje tista živila, dopolnila pa tudi strategije prehranjevanja, ki lahko dobro podpirajo telesno aktivnost, pospešujejo okrevanje, omogočajo potrebne hranilne snovi in ne nazadnje poskrbijo za optimalno delovanje telesa.

Prehrana za športnike je torej posebej zasnovana za športnike, rekreativce ali pa tiste osebe, ki redno opravljajo telesno aktivnost, ker se namreč njihove potrebe po energiji in hranilih lahko kar precej razlikujejo od običajnih prehranskih potrebščin. Na trgu so v povezavi s tem na voljo tudi številni prigrizki, med drugim so nadvse priljubljene proteinske ploščice.

Katere so ključne sestavine prehrane za športnike?

Športna prehrana mora nujno med drugim vključevati beljakovine, ogljikove hidrate in maščobe. Beljakovine so poglavitne za obnavljanje in za rast mišic, zlasti po napornih treningih ali tekmovanjih. Športnik jih nujno potrebuje za popravilo vlaken mišic, ki se med telesno aktivnostjo poškodujejo. Med dobre vire beljakovin za športnike na primer sodijo pusto meso, jajca, ribe, mlečni izdelki, rastlinski viri beljakovin, beljakovinski napitki in praški, proteinske ploščice.

proteinske ploščice po vadbi
Občasni vaditelji, ki v dveh urah po aktivnosti ne zaužijejo obroka, naj izberejo proteinske ploščice, ki vsebujejo beljakovine, da bi podprli okrevanje in preprečili pretirano lakoto. Za ljubitelje fitnesa bo zaužitje proteinskih ploščic kmalu po vadbi pomagalo ohraniti skladiščenje energije v mišicah in okrevanje.

Ključni vir športnega prehranjevanja predstavljajo tudi ogljikovi hidrati. Pravzaprav tovrstna hranila predstavljajo glavni vir energije za športnike. Slednje še posebej velja za vzdržljivostne športne aktivnosti, kot so kolesarjenje, tek, plavanje. Ogljikovi hidrati namreč pomagajo pri obnovi zaloge glikogena v jetrih ter mišicah. Slednje je nujno potrebno za vzdrževanje telesne aktivnosti. Odličen vir so na primer polnozrnate žitarice, testenine, krompir, riž, sadje, zelenjava, ne nazadnje tudi energijske ploščice.

Maščobe pa predstavljajo dolgotrajen vir energije, zlasti pri aktivnostih, kjer se izvaja daljša, a manj intenzivna aktivnost. Ustrezna količina maščob lahko dobro podpira zdravje srca, obenem pa poskrbi za izboljšanje absorpcije določenih vrst vitaminov. Primerne zdrave maščobe so avokado, oreščki, semena, oljčno olje, kokosovo olje, ribe oziroma omega 3 maščobne kisline.

Minerali ter vitamini v prehrani športnika

Športna prehrana mora nujno vključevati tudi zadostno količino mineralov ter vitaminov. Športniki imajo namreč povečane potrebe po določenih tovrstnih hranilih, ki skrbijo za učinkovito podporo energetskega metabolizma, za imunski sistem, za zdravje kosti in ne nazadnje za funkcije mišic. Zlasti pomembni so vitamini skupine B, prav tako vitamin C, vitamin D, kalcij, magnezij, železo in ne nazadnje kalij.

Športna prehrana in učinkovitost športnikov. Katere minerale in vitamine oz. prehranska dopolnila potrebujejo športniki?

Lahko rečemo, da je športna prehrana pravzaprav celovit pristop, ki mora vključevati pravilno izbiro živil, uravnoteženje makrohranil, uporabo kakovostnih prehranskih dopolnil in ne nazadnje še učinkovito načrtovanje posameznih obrokov.